+48 791 078 026

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Monitorowanie hałasu z wykorzystaniem systemu Cirrus Quantum

Wstęp 


Monitoring hałasu jest coraz częstszą formą aktywnej kontroli i zarządzania poziomem ciśnienia akustycznego, zapobiegając przekroczeniu dopuszczalnych limitów. Takie systemy wyróżniają się całodobowym dostępem do wyników pomiarów oraz historii zmian emitowanego hałasu. W poniższym artykule przedstawię najważniejsze informacje dotyczące monitoringu hałasu oraz zaprezentuję poszczególne elementy system do monitorowania hałasu Cirrus Quantum.

cznij pisać


Krótko i długoterminowa rejestracja hałasu


W kontekście pomiarów hałasu środowiskowego, wyróżnić można pomiary krótkookresowe, zazwyczaj opierające się na kilkugodzinnej lub jednodniowej obserwacji oraz pomiary średnio i długookresowe zakładające kilkudniową, kilkutygodniową a nawet roczną obserwację hałasu. 


W przypadku pomiarów krótkoterminowych, możemy wybrać optymalny pod względem warunków pomiarowych czas, co w konsekwencji pozwala na wykonanie takich pomiarów standardowym miernikiem dźwięku umieszczonym na statywie, rozszerzonym ewentualnie o zewnętrzny akumulator.

Rys.1 - Miernik dźwięku Cirrus Green dedykowany pomiarom hałasu środowiskowego.

W pomiarach średnio i długookresowych, należy przygotować się na więcej okoliczności, takich jak niekorzystne warunki atmosferyczne, zasilanie urządzenia, czy zdalny dostęp do wyników.


Systemy krótko i długookresowe takie jak Cirrus CK:685B, to najczęściej miernik dźwięku umieszczony w wodoodpornej walizce, razem z dodatkowymi akumulatorami oraz modemem pozwalającym na zdalne pobranie wyników do lokalnego oprogramowania. Do walizki podłączony jest mikrofon wszech-pogodowy, zabezpieczający kapsułę mikrofonu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Rys. 2 - System do krótko i długookresowego monitorowania hałasu Cirrus CK:685B.

Cirrus Quantum - nowa definicja monitorowania hałasu


Cirrus Quantum stanowi nową koncepcję w długoterminowym lub stałym monitorowaniu hałasu. System składa się ze stacji pomiarowej połączonej z dedykowaną platformą umożliwiającą stały dostęp do aktualnych wyników i historii pomiarowej, zarządzania miernikiem, oraz szeregu automatyzacji i powiadomień o przekroczeniach wartości krytycznych.


Stacja pomiarowa


W systemie Cirrus Quantum stacja monitorowania hałasu jest zintegrowanym systemem pomiarowym spełniający wymagania klasy 1 (zgodnie z 61672-1). W zależności, czy monitorowany jest hałas środowiskowy, czy wewnątrz pomieszczeń dostępne są dwie stacje:


Cirrus CR:920 - system do pomiarów hałasu środowiskowego

Miernik stanowi zintegrowaną zewnętrzną jednostkę pomiarową w pełni przystosowaną do długookresowych pomiarów. Wszystkie ustawienia miernika wykonywane są poprzez platformę MyCirrus z którą miernik łączy poprzez WiFi lub Modem 4G. Wodoszczelna konstrukcja w połączeniu z wszech-pogodowym mikrofonem umożliwia wykonywanie pomiarów we wszystkich warunkach pogodowych.


Zasilanie jednostki odbywa się po PoE minimalizując przy tym liczbę przewodów podpiętych do zestawu. CR:920 wyposażony jest we wszystkie niezbędne funkcje pomiarowe, wraz z możliwością rozszerzenia o pomiary w pasmach częstotliwościowych, czy nagrywanie ścieżki audio w przypadku przekroczenia określonej wartości.

Rys. 3 - System do monitorowania hałasu środowiskowego Cirrus CR:920.​

Oprócz pomiarów hałasu stancja CR:920 pozwala na integrację z czujnikami takimi jak stacja pogodowa, miernik zanieczyszczeń lub miernik wibracji gruntu. Czyni to w pełni kompatybilną stację monitorowania, zarządzającą wieloma typami pomiarów jednocześnie.

Rys. 4 - Dodatkowe modułu rozszrzające stację CR:920 o pomiary innych czynników. Od prawej: miernik jakości powietrza, stacja pogodowa, miernik wibracji. ​

Cirrus CR:900


Bezprzewodowy system Cirrus CR:900 jest stacją monitorowania hałasu, przeznaczoną do użytku wewnątrz pomieszczeń. Stacja umożliwia całodobowy pomiar hałasu na stanowisku pracy, pozwalając tym samym na świadome zarządzanie zagrożeniem związanym z przekroczeniem dopuszczalnych poziomów.


Jednostka występuje w dwóch wersjach spełniających odpowiednio 1 lub 2 klasę pomiarową zgodnie z PN EN 61672. Miernik łączy się z siecią za pomocą WiFi lub przewodu sieciowego oraz jest zasilana przez PoE redukując liczbę kabli. Konfiguracja oraz odczyt wyników odbywa się przy wykorzystaniu platformy MyCirrus.

Rys. 5 - System do monitorowania hałasu na stanowisku pracy i innych źródeł wewnątrz pomieszczeń Cirrus CR:900.

Platforma MyCirrus   

MyCirrus stanowi platformę, umożliwiającą zarządzanie oraz zdalny dostęp do pomiarów wykonywanych przez stacje monitorowania CR:920 i CR:900. Głównym celem systemu jest dopasowanie do potrzeb monitorowania hałasu oferując:

powiadomienia w formie, e-mail, sms lub aplikacji w przypadku przekroczenia krytycznych poziomów ręczne lub automatyczne generowanie raportów ze wskazanych okresów czasu stały dostęp do aktualnych wartości hałasu i historii pomiarowej dodatkowe parametry takie jak prędkość wiatru, drgania, jakość powietrza.


Wszystkie dane związane z wynikami pomiarów oraz nagrywanymi ścieżkami audio znajdują się w chmurze, umożliwiając całodobowy i błyskawiczny dostęp do poszczególnych funkcji i wyników.


Dostęp do platformy odbywa się poprzez okresowy abonament, dostępny w wariantach rocznej subskrypcji lub wybranych miesięcy. Takie rozwiązani pozwala na dopasowanie całęgo systemy do warunków pracy i zoptymalizowania kosztów monitorowania. Możliwe jest również dopasowanie zakresu funkcji pomiarowych. Podstawowy pakiet pozwala na pomiar wszystkich parametrów hałasu dostępnych w miernikach dźwięku Cirrus. Dodatkowe moduły pozwalają na rozszerzenie tej funkcjonalności o pomiar w pasmach częstotliwościowych oraz rejestrację dodatkowej ścieżki audio.

Rys. 6 - Okto monitorowania zmian hałasu na platformie MyCirrus

W kolejnych zakładkach platforma umożliwia:


  • stworzenie własnego pulpitu kontrolnego zawierającego informację o lokalizacji mierników, wartości wybranych parametrów hałasu lub innych wielkości, informacje raportowe i wykresy czasowe
  • wartości hałasu rejestrowane w czasie rzeczywistym
  • historię pomiarów
  • analizę wyników w obrębie wybranych przedziałów czasowych wraz z generacją raportów
  • kalibrację systemu i informację dotyczące stanu urządzenia
  • ustawienia związane z powiadomieniami, wyzwalaczami poszczególnych akcji oraz ustawieniami urządzeń
  • zarządzania licencją i urządzeniami

Rys. 7 - Platforma MyCirrus pozwala na monitorowanie hałasu w wielu punktach jednocześnie. 

Poznaj platformę MyCirrus poprzez ogólnodostępny tryb DEMO

Podsumowanie


Długookresowy monitoring pozwala na efektywne zarządzanie hałasem pod warunkiem użycia odpowiednich narzędzi. Stacje monitorowania hałasu wraz z platformą MyCirrus stawiają nowe możliwości zdalnego zarządzania pomiarami hałasu. Wszystkie dane związane z monitorowaniem hałasu znajdują się w chmurze, pozwalając przy użyciu platformy na błyskawiczny dostęp do aktualnych wartości hałasu oraz historii pomiarowej. 


Stacje monitorowania spełniają wymagania klasy 1 zgodnie z PN EN 61672, zapewniając najwyższą dokładność pomiarową, a w przypadku hałasu środowiskowego odporność na zmienne warunki atmosferyczne.

Zainteresował Cię ten wpis?

Zapisz się do newslettera i nie przegap nowych artykułów!

E-mail *
Chcę otrzymywać newsletter dotyczący pomiarów audio.
URL
Tytuł

Najpopularniejsze posty

Przewodnik po terminologii pomiarów dźwięku
Mikrofony pomiarowe - dobór na podstawie pola akustycznego
Pomiary i dopuszczalne wartości drgań mechanicznych w środowisku pracy
Realizacja gotowej stacji badawczej do elektroakustycznych i akustycznych pomiarów central głośnikowych