Wszystkie komponenty i akcesoria zostały dobrane tak aby spełniać wymagania aktualnych norm ujętych w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 7 września 2021.
Poniżej przedstawiamy zestaw przystosowany do pomiarów hałasu w środowisku pochodzącego z instalacji, urządzeń i zakładów przemysłowych. Zestaw pomiarowy objęty jest szkoleniem poświęconym pełną obsługę miernika oraz przeprowadzanie pomiarów w oparciu o aktualną metodykę pomiarową.
Obiekty i zakłady, na terenie których eksploatowana jest instalacja lub urządzenia emitujące hałas m.in.
Instalacje techniczne i urządzenia emitujące hałas m.in.
Klasa pomiarowa: miernik używany w pomiarach powinien spełniać wymagania klasy 1 określone w normie PN EN 61672-1.
Pomiar Równoważnego poziomu ciśnienia akustycznego Leq: pomiary hałasu środowiskowego od instalacji i urządzeń, wymagają pomiaru LAeq (Równoważny poziom dźwięku korygowany krzywą A).
Częstotliwościowe i czasowe krzywe korekcyjne: Miernik powinien zostać wyposażony w częstotliwościową krzywą korekcyjną A i stałą czasową Fast.
Rejestracja zmian parametrów: Miernik powinien umożliwiać rejestrację zmian poziomu ciśnienia akustycznego w czasie.
Kalibracja miernika dźwięku: Przed rozpoczęciem i po zakończeniu pomiarów należy dokonać kalibracji miernika dźwięku przy wykorzystaniu kalibratora klasy 1 zgodnie z normą PN EN 60942.
Procedura pomiarowa związana z pomiarami hałasu w środowisku pochodzącego od instalacji lub urządzeń, określone zostały w Załączniku nr 7 Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 7 września 2021 r. w sprawie wymagań w zakresie prowadzenia pomiarów wielkości emisji (Dz.U. 2021 poz. 1710). Rozporządzenie określa m.in:
Zgodnie z tym hałas środowiskowy pochodzący od maszyn wyznacza się na podstawie:
Warunki meteorologiczne powinny zostać zmierzone na wysokości przynajmniej 3,5 metra nad terenem gruntu. Dopuszczalne warunki:
Przy 60 sekundowym czasie trwania pomiaru, dopuszcza się przerwy nie przekraczające 10 sekund, wykonywane w celu eliminacji przypadkowych zakłóceń.
Różnica R w dB | 0<R≤1 | 1<R≤1,5 | 1,5<R≤2 | 2<R≤2,5 | 2,5<R≤3 |
Liczba pomiarów w okresie | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
R - Różnica pomiędzy maksymalnych i minimalnym poziomem hałasu zarejestrowanym podczas pomiaru hałasu
W przypadku różnicy większej niż 3 dB, należy wydłużyć czas pomiaru
Miernik dźwięku:
Dostępne rozszerzenia
Kalibrator akustyczny:
Kalibracja pozwala na wyeliminowanie błędów związanych z wpływem warunków atmosferycznych na miernik. Temperatura, wilgotność i ciśnienie statyczne mają bezpośredni wpływ na czułość mikrofonu pomiarowego, dlatego procedury pomiarów środowiskowych wymagają kalibracji zarówno przed jak i po pomiarach.
Statyw o wysokości 4 metrów
Zgodnie z wymaganiami punkty pomiarowe powinny zostać umieszczone 4 metry nad terenach otaczających budynki oraz w przy elewacji w świetle okna lub gdy nie ma do niego dostępu na wysokości 4 metrów nad powierzchnią terenu).
Przewód przedłużający i uchwyt montażowy do mikrofonu
Akcesoria pozwalają na montaż samego mikrofonu pomiarowego i pozostawienie miernika w wodoodpornej walizce transportowej. Pozwala to na łatwiejsze rozpoczynanie i kończenie pomiarów oraz zabezpiecza miernik.
Oprogramowanie do analizy pomiarów i generacji raportów
Oprogramowanie pozwala zarówno na prosty eksport pomiarów do arkuszy kalkulacyjnych oraz wewnętrzną analizę zmierzonego hałasu.
Oprogramowanie NoiseTools umożliwia wygodne pobieranie, analizowanie i raportowanie pomiarów hałasu wykonanych przy użyciu miernika poziomu dźwięku z serii Cirrus Optimus+. Stanowi ono nieodłączną część systemu pomiarowego.
Dzięki intuicyjnemu interfejsowi, użytkownik bez względu na doświadczenie pomiarowe, ma możliwość pełnej analizy wyników i dostosowania zmierzonych wartości zgodnie z wymaganiami określonymi w normach i aktach prawnych.
Oprogramowanie to jest udostępniane bezpłatnie i bez ograniczeń licencyjnych, co oznacza, że użytkownicy mogą wygodnie korzystać z niego i przesyłać raporty, analizy oraz pliki pomiarowe wewnątrz firmy lub między osobami zaangażowanymi w konkretny projekt.
+48 791 078 026 | 22 531 00 80
Gotowy zestaw pomiarowy
Nasze zestawy zawierają aparaturę pomiarową wraz ze wszystkimi niezbędnymi akcesoriami, takimi jak stojaki, przewody połączeniowe czy walizki transportowe.
Szkolenie produktowe
Szkolenia odbywają się w zakresie obsługi sprzętu oraz przygotowania teoretycznego i praktycznego do przeprowadzania pomiarów i analizy wyników.
Zgodność z normami
Przygotowane zestawy w pełni spełniają wymagania stawiane przez normy branżowe i obowiązujące akty prawne, pozwalając na poprawne przeprowadzanie pomiarów.
Różnorodność producentów
Wykorzystanie aparatury różnych producentów pozwala na optymalizację pod kątem parametrów, spełnianych wymagań i końcowej ceny zestawu. Wszystkie urządzenia są w pełni kompatybilne.
Raporty pomiarowe i arkusze kalkulacyjne
Zestaw obejmuje gotowe arkusze kalkulacyjne i wzory raportów pomiarowych, pozwalające na łatwą analizę i przygotowanie i obróbkę wyników.
Nasze szkolenia dedykujemy tematyce związanej zarówno z obsługą aparatury, jak i metodyką pomiarową ujętą w normach. Dzięki temu pomiary mogą zostać wykonywane niezwłocznie po zakupie zestawu. Podczas szkolenia wyjaśniamy niezbędne postawy związane z akustyką, przedstawiamy aktualne akty prawne oraz dokładnie omawiamy poszczególne elementy pomiaru wraz z późniejszą analizą wyników. Każde szkolenie kończy się przeprowadzeniem testowego pomiaru wraz z opracowaniem wyników i ich interpretacją. Szkolenia odbywają się w trybie online, stacjonarnym lub wyjazdowym.
Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin. Podczas 15‑minutowej rozmowy zapoznamy się z Twoim problemem i wybierzemy optymalne rozwiązanie.
+48 791 078 026 | 22 531 00 80