+48 791 078 026

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Mikrofony pomiarowe CrySound

Oferowane przez nas mikrofony firmy CrySound stworzone zostały z myślą o precyzyjnych pomiarach akustycznych. W ofercie dostępne są modele dostosowane do różnych typów pomiarów zarówno w kontekście pola akustycznego, zakresu dynamiki i zakresu częstotliwościowego. 


Dzięki zastosowaniu tytanowej membrany, mikrofony CrySound cechują się wyjątkową stabilnością i dokładnością, co potwierdzone jest 10-letnią gwarancją na mikrofony.


Zachęcamy do zapoznania się z krótkim wprowadzeniem technicznym dotyczącym mikrofonów pomiarowych oraz prezentacji poszczególnych modeli produktów CrySound. 


Zagadnienia techniczne podczas wyboru mikrofonu pomiarowego























Istnieje wiele rodzajów mikrofonów pomiarowych, które obejmują różne zakresy częstotliwości, zakresy dynamiczne oraz scenariusze zastosowania. Poniższe informacje pomogą zrozumieć charakterystykę mikrofonów pomiarowych i wybrać odpowiedni do określonych zastosowań. Wybór mikrofonu pomiarowego obejmuje kilka parametrów, które można podsumować następująco:


  • Polaryzacja zewnętrzna i wstępna
  • Pole swobodne i pole ciśnieniowe
  • Zakres dynamiczny

Polaryzacja kapsuły mikrofonu

Kapsuły mikrofonowe CrySound są mikrofonami pojemnościowymi, które do działania wymagają napięcia polaryzacyjnego. napięcie może być dostarczane zewnętrznie lub przez stały ładunek wprowadzony do spolaryzowanej elektrody na płytce tylnej. Z tego powodu, możemy wyodrębnić dwa typu konstrukcji.

Mikrofony wstępnie spolaryzowane IEPE/CCP

Mikrofony te są wykonane z materiału elektretowego. Materiał elektretowy jest trwale spolaryzowanym dielektrykiem, który nie wymaga zewnętrznego napięcia polaryzacyjnego. Kapsuły wstępnie spolaryzowane są atrakcyjniejsze cenowo i wykazują wyższą niezawodność w warunkach wysokiej wilgotności.

Mikrofony z polaryzacją zewnętrzną

Kapsuły spolaryzowane zewnętrznie są odporniejsze na wyższe temperatury, ale ich tolerancja temperaturowa jest często ograniczona przez przedwzmacniacz. Należy zwrócić uwagę, że są to przeważnie konstrukcje droższe wymagają dedykowanych zasilaczy, najczęściej wykorzystujących połączenie LEMO.

Mikrofony do określonych pól dźwiękowych

Rozmiar i kształt mikrofonu pomiarowego stanowi realną przeszkodę dla propagowanej fali akustycznej. Ten wpływ zależy od rodzaju pola dźwiękowego i jest uwzględniany przy projektowaniu każdego mikrofonu. Optymalizacji charakterystyki częstotliwościowej mikrofonu, pozwala skompensować ten efekt uzyskując płaską odpowiedź częstotliwościową, w ramach deklarowanego zakresu. Mikrofony pomiarowe dedykowane są zazwyczaj 3 rodzaje pól:  polu swobodnemu, ciśnieniowemu i  rozproszonemu. Należy pamiętać, że użycie mikrofonu w innym polu niż dedykowane, będzie skutkowało wpływem na rejestrowaną charakterystykę częstotliwości, co będzie wymagało skorygowania wyników.

Pole swobodne

Pole swobodne odnosi się do środowiska akustycznego, w którym fale dźwiękowe rozchodzą się swobodnie, nie napotykając przeszkód, co skutkuje brakiem odbić. Mikrofon do pola swobodnego jest zasadniczo zaprojektowany do mierzenia fal akustycznych takich, jakie istniały przed wprowadzeniem mikrofonu do pola dźwiękowego. Jest on ogólnie stosowany do pomiarów akustycznych w otwartych środowiskach, komorach bezechowych i innych środowiskach zaadaptowanych akustycznie, które skutecznie minimalizują odbicia akustyczne. Może być również stosowany w testach hałasu do precyzyjnego pomiaru poziomu hałasu generowanego przez źródła dźwięku. Znajduje również zastosowanie w konwencjonalnych pomiarach elektroakustycznych różnorodnych głośników i przetworników, dostarczając precyzyjnych parametrów akustycznych.


Pole ciśnieniowe

W polu ciśnieniowym ciśnienie akustyczne w dowolnym miejscu jest takie samo pod względem wielkości i fazy. Pole dźwiękowe bliskie polu ciśnieniowemu można stworzyć w małych zamkniętych przestrzeniach oraz na przegrodach. Z tego względu mikrofony pola ciśnieniowego używane w przypadku umieszczenia mikrofonu w małych przestrzeniach takich jak sprzęgacze akustyczne, sztuczne uszy lub kalibratory oraz w przypadku umieszczenia kapsuły bezpośrednio w płaszczyźnie, np w pomiarach aerodynamicznych.


Zakres dynamiki mikrofonu

Zakres dynamiczny mikrofonu pomiarowego np. 16 – 143 dB odnosi się do zakresu, w którym mikrofon może funkcjonować jako czujnik liniowy. Jest to nie tylko funkcja samej kapsuły mikrofonu, ale także przedwzmacniacza. Zakres dynamiczny mikrofonu zależy w dużym stopniu od jego czułości. Generalnie mikrofon o wysokiej czułości może mierzyć bardzo niskie poziomy ciśnienia akustycznego, kosztem skrajnie wysokich poziomów. Z kolei mikrofon o niskiej czułości jest zdolny do mierzenia bardzo wysokich poziomów, kosztem zwiększenia polej wartości zakresu pomiarowego. Czułość mikrofonu zależy głównie od rozmiaru oraz napięcia membrany. Można założyć że, im większa i bardziej luźna membrana, tym wyższa jest czułość mikrofonu.

Rys. 1 - Oś X ukazuje średnicę membrany, a oś Y poziom ciśnienia akustycznego. Wykres przedstawia zależność pomiędzy czułością mikrofonu i jego zakresem dynamicznym.

Dolna granica zakresu wynika z szumów własnych mikrofonu. W warunkach absolutnej ciszy, nawet gdy membrana mikrofonu nie jest poddawana działaniu fal dźwiękowych, mikrofon pojemnościowy generuje bardzo niski poziom sygnału wyjściowego z powodu ograniczeń komponentów elektronicznych i ruchu Browna. Badany poziom musi być odpowiednio wyższy tak by szumy własne nie wpływały na badane parametry.


Górny zakres stanowi poziom powodujący przesterowanie mikrofonu. Wartość graniczną ustanawia się jako poziom skutkujący zniekształceniami harmonicznymi na poziomie 3%. 

Mikrofony CrySound - dokładność i wytrzymałość potwierdzona 10-letnią gwarancją

Membrany mikrofonu CrySound wykonywane są z tytanu cechującego się niezwykle wysoką stabilnością pomiarową i  wytrzymałością na działania mechaniczne. Mikrofony montowane są  w sterylnym pomieszczeniu, a następnie poddawane są rygorystycznym testom wytrzymałościowym weryfikującym jakość konstrukcji. 


Potwierdzeniem jakości jest 10 letnia gwarancja pokrywająca wszystkie modele oraz świadectwo wzorcowania dołączane do każdego mikrofonu.

Modele mikrofonów pomiarowych CrySound

CrySound oferuje wybór kapsuł mikrofonowych, przedwzmacniaczy oraz gotowych zestawów pomiarowych pokrywających szerokich zakres wymagań zarówno pod katem pola akustycznego, zakresu dynamiki oraz częstotliwości. Poniżej przedstawione zostały gotowe zestawy (kapsuła mikrofonowa + przedwzmacniacz) z poszczególnych grup pomiarowych.

Mikrofony pola swobodnego o średnicy ½”


  • Zakres częstotliwości: 3,15 Hz - 20 kHz (+/- 2 dB)
  • Zakres dynamiki: 16 dB(A) - 135 dB
  • Zakres częstotliwości: 3,15 Hz - 20 kHz (+/- 2 dB)

  • Zakres dynamiki: 16 dB(A) - 135 dB


Mikrofony pola swobodnego o średnicy ¼”

  • Zakres częstotliwości: 4 Hz - 40 kHz (+/- 2 dB)

  • Zakres dynamiki: 26 dB(A) - 140 dB

  • Zakres częstotliwości: 4 Hz - 90 kHz (+/- 2 dB)

  • Zakres dynamiki: 35 dB(A) - 154 dB

Mikrofony pola ciśnieniowego o średnicy ½”

  • Zakres częstotliwości: 3,15 Hz - 20 kHz (+/- 2 dB)

  • Zakres dynamiki: 23 dB(A) - 147 dB

  • Zakres częstotliwości: 3,15 Hz - 20 kHz (+/- 2 dB)

  • Zakres dynamiki: 23 dB(A) - 147 dB

  • Zakres częstotliwości: 3,15 Hz - 10 kHz (+/- 2 dB)

  • Zakres dynamiki: 16 dB(A) - 135 dB

Mikrofony pola ciśnieniowego o średnicy ¼”

  • Zakres częstotliwości: 4 Hz - 70 kHz (+/- 2 dB)

  • Zakres dynamiki: 45 dB(A) - 161 dB

  • Zakres częstotliwości: 10 Hz - 20 kHz (+/- 2 dB)

  • Zakres dynamiki: 59 dB(A) - 175 dB

Zainteresował Cię ten wpis?

Zapisz się do newslettera i nie przegap nowych artykułów!

E-mail *
Chcę otrzymywać newsletter dotyczący pomiarów audio.
URL
Tytuł

Najpopularniejsze posty

Pomiary i dopuszczalne wartości drgań mechanicznych w środowisku pracy
Izolacyjność akustyczna cz.1
Mikrofony pomiarowe - dobór na podstawie pola akustycznego
Przewodnik po terminologii pomiarów dźwięku